ریخته‌گری و آنالیز XRF
ریخته‌گری و آنالیز xrf

ریخته‌گری و آنالیز XRF

ریخته‌گری و آنالیز XRF چیست؟

شکل‌دادن فلزات و آلیاژها از طریق ذوب، ریختن مذاب در قالب و آن‌گاه سرد کردن و انجماد آن را می‌توان ریخته‌گری نام برد این فرآیند قدیمی‌ترین روش شناخته شده برای به‌دست آوردن شکل مناسب فلزات می‌باشد ابتدا ترین کوره‌های ریخته‌گری از خاک‌رس به وجود آمدند و لایه‌هایی از مس و چوب به تناوب در آن چیده شدند. در موارد زیادی از شرکت ها به منظور شناسایی مواد ریختگری از جمله عناصر مفید فولادها مانند کروم نیکل منگنز نیازمند آنالیز مواد ریختگری هستند به همین منظور استفاده از دستگاه آنالیز XRF برای مواد ریختگری مهم و اساسی می‌باشد شناسایی عناصر مفید فولادها و درصد آنها کمک شایانی به این صنعت خواهد کرد.

مذاب‌ریزی در داخل یک قالب چگونه انجام می شود؟

درصد بسیار بالایی از کالاهای تولید شده شامل حداقل یک قطعه ریخته‌گری می‌باشند .ابعاد قطعات ریخته شده می‌تواند از چند گرم و چند میلیمتر (مانند دندانه‌های منفرد یک زیپ) تا بیش از ۱۰ متر و چندین تن هم باشند مانند چرخ‌ پروانه‌های عظیم یا پروانه‌های عقب کشتی‌های اقیانوس‌پیما). فرآیندهای ریخته‌گری بیشتر زمانی استفاده می‌شوند که تولید شامل اشکال پیچیده بوده، یا قطعات دارای مقاطع توخالی یا حفره‌های داخلی باشند. همچنین قطعاتی که دارای سطوح منحنی نامنظم هستند (به جز مواردی که می‌توانند از ورق فلزی نازک ساخته شوند)، قطعات بسیار بزرگ یا قطعات ساخته شده از فلزاتی که ماشین کاری آن‌ها دشوار می باشد ، را نیز بیشتر به روش ریخته‌گری انجام می‌دهند.

در مواردی از روش‌های ریخته‌گری از الگو (Pattern) برای شکل‌دادن قالب و ایجاد حفره در آن به شکل قطعه مورد نظر استفاده می‌ گردد. الگوهای چندبار مصرف بیشتر از جنس چوب، پلاستیک یا فلز ساخته می‌شوند و الگوهای یکبار مصرف معمولاً از موم، پلاستیک یا فوم پلی استایرین ساخته می‌شوند. همچنین معمولاً برای ایجاد حفره‌های داخلی قطعات از ماهیچه یا مغزه (Core) استفاده می‌شود.

تاریخ ریخته‌گری چند هزار ساله دارد کهن‌ترین قطعه ریخته‌گری جهان یک قطعه مسی متعلق به ۳۲۰۰ سال پیش از میلاد مسیح کشف شد که در بین‌النهرین یافت شده‌است.

به شکل ساده تر ریخته‌گری چیست؟

کارخانه‌ای می باشد که در آن مواد ریخته‌گری با ذوب فلز، ریختن فلز مایع در قالب و سپس اجازه انجماد به آن تولید می‌شود. لازم است ذکر شود ریخته‌گری‌ها فقط محصولات فلزی را برای قطعات موتور، راه‌آهن یا لوله تولید نمی‌کنند بلکه اجزایی را برای ماشین‌هایی تشکیل می‌دهند که برای ساخت بسیاری از محصولات مصرفی ضروری که ما به آنها وابسته هستیم، نیاز دارند.

اهمیت آنالیز مواد ریختگری چیست؟

در بسیار از موارد جنس فولاد یا مواد تولید شده نیازمند این می‌باشد که استحکام قطعه مورد نظر از لحاظ ساختاری تشخیص داده شود و عناصر آن مشخص گردد. به همین خاطر در فرآیند ریختگری با استفاده از دستگاه آنالیز XRF می‌توان این مشکل را حل نمود و ارزش و کیفیت قطعه مشخص می‌گردد.

نظر خود را بنویسید